Szalona etykaW sobotę, późnym wieczorem przeczytałam felieton prof. Środy: Czy kościół potępi nieuczciwość i korupcję w PSL? Tekst tak mnie znużył, że powieki same klapnęły do snu. I pewnie nie pamiętałabym o tym kolejnym nużącym tekście profesor etyki gdyby nie to, że w niedzielę redakcja sąsiedniego portalu rzuciła go na jedynkę i tak wisiał.

Cały dzień.

O czym tym razem napisała pani profesor?

O tym, że Kościół powinien potępić PSL za aferę taśmową. Ale nie byłaby pani profesor sobą gdyby pytając o stosunek księży i biskupów do PSL nie zaczęła pastwić się nad etyką katolicką, która gani za in vitro czy brak TV Trwam w TV a nie za pazerność polityków.  I zaczynając  swój wywód rozszalała się pytając: dlaczego Kościół nie martwi się o brak cnót chrześcijańskich u polityków? Dlaczego nie potępi grzechów?

W tym miejscu wymieniła wiele grzechów, nawet wymieniła grzech braku przyzwoitości. Czy był to ukłon w stronę Palikota?

Przypomniałam sobie, że jeszcze niedawno pani profesor zajęta była krytyką Kościoła za mieszanie się do polityki. Jeszcze niedawno ubolewała nad tym, że minister Gowin ma poglądy odmienne od poglądów osób oświeconych a zbieżne z tymi które prezentuje Kościół.

Tak jakby nie miał prawa do swojego zdania. Tak jakby był w komunie, w której albo wszyscy klaszczą albo mają kłopoty.

Skoro środowisko bliskie ideologicznie pani profesor potrafi dostrzec w piłce nożnej pędzące plemniki to nie rozumiem dlaczego polityk nie może słyszeć płaczu nienarodzonych dzieci. Pani profesor dobrze wie, że w promocji skrobania na żądanie stanowi mniejszość, podobnie jak i bliskie jej ideologicznie środowisko, zafascynowane męskim penisem. Pewnie także zdaje sobie sprawę, że niewiele osób dostrzega w piłce nożnej akt seksualny.

Ale każdy ma prawo do własnego zdania i ma prawo je bronić ;)

Pani profesor, która tak wyśmiewa hipokryzję katolików, milczała gdy jeden oświecony obraził kobiety pracujące jako pomoce w polskich domach, choć oburzenie społeczne na słowa Wojewódzkiego jasno pokazało, że na nieprzyzwoitość nie ma miejsca w życiu publicznym.

Oczywiście i na to znalazło się szeroko komentowane uzasadnienie, że ludzie nie znają się na sztuce, satyrze i takie tam inne pierdoły.

Zwykli nieoświeceni, zindoktrynowani … (każdy ma wolną wolę co tutaj wpisze)

Taka to właśnie etyka, że gdy my obrażamy to robimy to w słusznej sprawie, jeżeli my prezentujemy swoje zdanie to mamy rację – a jak oni to proszę! oto dowód na skansen XIX wiecznych wartości, zabobonów, stereotypów i martyrologii.

Waląc w Gowina jak szalona tylko dlatego, że ma inne zdanie na temat in vitro – pani profesor atakowała Kościół jak mogła. Nie powstrzymała się nawet przed stwierdzeniem, że czasy, gdy to Kościół decydował, jaki kształt ma Ziemia, minęły zapominając, że to czy Ziemia krąży czy wokół Ziemi krążą, udowodnił niejaki Kopernik – duchowny będący nawet kandydatem na biskupa.

Ale to w końcu duchowny wygodny dla oświeconej propagandy. Nieważne, że był posądzony przez innego biskupa o uganianie się za spódnicą służącej. Nieważne, że duchowny ten przełamał bariery ideologiczne w Kościele i dzięki czemu nastąpiły zmiany na lepsze.

Taka szalona etyka.

Taka szalona hipokryzja, która nakazuje by Kościół się zamknął albo otworzył – w zależności od tego, kiedy jest to oświeconym na rękę. Taka etyka, która powodowana jest tylko manipulacją i chęcią wywoływania sporów.

Ponieważ na sporach ideologicznych można sporo ugrać. Zwłaszcza gdy ma się apetyt na władzę.

_____

A na koniec archiwalny film z Jarocina. Moje roczniki pamiętają adrenalinę jarocińską związaną z trudnymi czasami w jakich przyszło nam żyć, muzyką, atmosferą festiwalu a także z widokiem przemieszczających się wśród tłumu smutnych panów w prochowcach ;D

Film ten udowadnia, że jeżeli ktoś nauczy się na pamięć słowa schemat to będzie powtarzał je do końca życia i schemat będzie dla niego uzasadnieniem wszystkich trosk naszego świata. Nie jest ważne kogo wsadzi w ten schemat: hippisa, punka, katolika czy bite kobiety.

Istniejące schematy są dla takiej osoby jak powietrze - tak samo niezbędne do życia jak istnienie jakiegokolwiek układu dla innych szaleńców.
Poczytaj dyskusję na ten temat:

.